Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

System PRM

System Państwowe Ratownictwo Medyczne (PRM) został powołany ustawą z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym - w celu realizacji zadań Państwa polegających na zapewnieniu pomocy każdej osobie znajdującej się w stanie nagłego zagrożenia życia lub zdrowia.

System PRM jest systemem teleinformatycznym, który umożliwia: przyjęcie zgłoszeń alarmowych i powiadomień o zdarzeniach z numerów alarmowych (112, 999), dysponowanie zespołów ratownictwa medycznego, rejestrowanie zdarzeń medycznych, lokalizację poszczególnych zdarzeń, miejsc pobytu zespołów i ich statusów na mapie, która stanowi zintegrowany z systemem moduł (Uniwersalny Moduł Mapowy). Jednolity dla całego kraju system PRM ma zapewnić realizację zadań przez dyspozytorów medycznych oraz członków zespołów ratownictwa medycznego. System pozwala na monitorowanie oraz zarządzanie siłami i środkami Państwowego Ratownictwa Medycznego, zarządzanie zgłoszeniami i zdarzeniami oraz umożliwia tworzenie kompletnej dokumentacji medycznej.

Jednostkami systemu PRM są zespoły ratownictwa medycznego (ZRM): karetki typu S (specjalistyczne) i P (podstawowe), Lotnicze Pogotowie Ratunkowe (HEMS); szpitalne oddziały ratunkowe (SOR), które mają zawarte umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej  w rodzaju ratownictwo medyczne.

Z systemem PRM współpracują centra urazowe oraz oddziały szpitalne wyspecjalizowane w leczeniu nagłych stanów zagrażających zdrowiu i życiu, takich jak zawał serca czy udar mózgu.

Jednostkami współpracującymi z systemem PRM są służby ustawowo powołane do niesienia pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, w szczególności:

  • Straż Pożarna,
  • Policja,
  • Górskie, Tatrzańskie i Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Całość systemu PRM nadzoruje Minister Zdrowia.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono: 2020-10-12 10:18 przez:
Opublikowano: 0000-00-00 00:00 przez:
Podmiot udostępniający: Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu SPZOZ
Odwiedziny: 7574

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.

Banery/Logo